Olomouc ovládnou České akademické hry

Univerzita Palackého v Olomouci na začátku září přivítá na dva tisíce sportovců z českých vysokých a vyšších odborných škol, kteří poměří síly v soutěžích Českých akademických her. Největší vysokoškolská sportovní událost se na Hanou vrací po deseti letech a přináší několik novinek. Reprezentanti se mohou hlásit do 31. srpna.

Největší změnou oproti předcházejícím hrám je termín konání. V Olomouci se bude soutěžit v týdnu od 7. do 11. září, v minulosti se hry pořádaly na jaře. Termín se posunul v návaznosti na volné ubytovací kapacity na kolejích i kvůli kolizi se světovou univerziádou, která proběhla na začátku července. Podle organizátorů by však nový termín mohl v kalendáři akademického sportu zdomácnět.

„Výhodou je vyřešení problémů s ubytováním sportovců, také možnost zařadit do her nově přijaté studenty. Navíc studenti již mají splněny všechny studijní povinnosti, takže jim skládání zkoušek a plnění zápočtů nebrání v účasti. Nevýhodou je jistě skutečnost, že v období prázdnin nemají učitelé se studenty osobní kontakt, a tak je asi obtížnější tvořit soupisky,“ připustil předseda organizačního výboru, proděkan fakulty tělesné kultury Svatopluk Horák.

Novinky: „vošky“, bowling a šplh

Nově se mohou her zúčastnit studenti vyšších odborných škol. Česká asociace univerzitního sportu tak reaguje na celosvětový trend zařazovat do vysokoškolských sportovních soutěží studenty všech forem pomaturitního vzdělávání.

Oproti dřívějším hrám doznal změn také seznam zařazených sportů. Disciplíny jako dračí lodě, šerm nebo judo nevzbudily velký zájem, jiné soutěže se uskutečnily ve formě jednotlivých akademických mistrovství. „Zachovali jsme odvětví, která se na hrách objevují pravidelně, a nově jsme k nim zařadili bowling a šplh. Bowling je disciplína s rozrůstající se členskou základnou, která si našla své místo i ve výuce na mnoha školách. A šplh? Zní až úsměvně, že jsme tuto soutěž zařadili, ale copak nebyl Bedřich Šupčík prvním českým olympijským vítězem v Paříži 1924 právě v této disciplíně?“ uvedl Horák.

U některých sportů, jako právě u šplhu nebo například kanoistiky, jsou zařazeny též open kategorie pro všechny zájemce. Zápolit se bude ve dvaadvaceti odvětvích, na sportovištích po celém městě, ale také třeba v Kladkách na Konicku, kde se bude závodit v orientačním běhu.

Kromě sportovních bojů se mohou účastníci a návštěvníci her těšit také na doprovodné akce, připravené ve spolupráci s projektem Zaparkuj. Na programu jsou večírky v olomouckých klubech, venkovní filmové projekce či velká salsa a latino tancovačka.

Přihlášky do konce srpna

Všechny potřebné informace najdou sportovci i potenciální návštěvníci na stránkách her www.ceskeakademickehry.cz. Samozřejmě nechybějí podrobnosti k přihlašování účastníků, mezním termínem přihlášek je pondělí 31. srpna.

Dosud nepřihlášení zájemci o reprezentaci by tak neměli otálet a měli by kontaktovat „svého“ garanta. Reprezentanti Univerzity Palackého se hlásí u garantů sportů, jejichž přehled je ke stažení zde.